fbpx

מה זה טאי צ’י ולמה כדאי לתרגל TaiChi

טאי צ’י ולמה זה טוב?

 

בטח בשלב מסוים בחיים שלכם נתקלתם במושג טאי צ’י… אולי הציעו לכם להתנסות בזה, או ששמעתם על בת דודה רחוקה שמתעסקת בזה, או שקפצה לכם פרסומת, ובטח גם אם היה לכם מושג מעורפל מה זה, תמיד תהיתם למה זה נחוץ בעצם ומה זה באמת.

אז אנחנו כאן כדי לענות לכם על כל השאלות שלכם.

 

אז מה זה טאי צ’י?

אם הייתם מטיילים בפארקים ברחבי סין כנראה שהייתם נתקלים באנשים שמתאמנים בטאי צ’י, מהצד הם היו נראים לכם כאנשים הנעים בחינניות בתנועות זורמות, תוך כדי ריכוז רב בכל תנועה שהם עושים ואולי זה אפילו היה נראה קצת כאילו הם זזים בהילוך איטי..

 

טאי צ’י היא אומנות לחימה סינית שבמאה ה20 קיבלה תפנית והחלה לשים דגש יותר על השמירה על בריאות הנפש והאיזון ופחות על הלחימה עצמה ולמעשה בחלק מהתרגול היא נחשבת למדיטציה תנועתית. היא כוללת שורה של תנועות גוף איטיות ומדיטטיביות שנועדו במקור להגנה עצמית ולקידום שלווה ורוגע פנימיים.

התרגול מאחד אומנויות לחימה ומדיטציה, מה שאולי נראה קצת לא סביר אבל בפועל תרגול זה עוזר להאט את הנפש והגוף על ידי חזרה של כוריאוגרפיה קצבית ועבודת נשימה למשך האימון.

 

למה כדאי לתרגל טאי צ’י?

כדי לענות על שאלה זו עלינו קודם להסביר את הרעיון של צ’י גונג ושל טאי צ’י

על פי הרפואה הסינית המסורתית היקום מורכב מאינטרקציה מתמדת של חמשת היסודות מים, מתכת, אש, עץ, ואדמה. וכך גם בני האדם, שהם נחשבים לגרסאות קטנות של היקום.  

יש המאמינים כי חמשת התנועות הללו זורמים בכל איברי הגוף והמרידיאנים. יש המכנים את התנועה הזאת כאנרגיה או בשם צ’י.

על פי הפילוסופיה הסינית ישנו מושג הקרוי צ’י. במילים פשוטות אפשר להגיד שהכוונה לאנרגיה. אך למעשה צ’י מתאר תופעה של תנועה והוא קיים בכל דבר. גם אם נסתכל על חפץ דומם, ידוע לנו שאם נחקור את החומרים המרכיבים אותו ונגיע עד לרמה של אטום שבתוכו יש תנועה מתמדת של אקלטרונים שידועה למדע. לתנועה הזאת של החומר אפשר לקרוא צ’י. כאשר אנחנו מדברים על הגוף שלנו אז הצ’י משוייך וקשור לכל תנועה מודעת או לא מודעת שמתרחשת בגוף. צ’י הוא הכוח שמלווה כל דבר בחיים.

טאי צ’י עוזר לכך שהאינטרקציות בין היסודות יגרמו לזרימת הצ’י להתרחש בצורה חלקה ומאוזנת מה שייצר מצב של בריאות תקינה, אחת הסיבות בעצם ללמוד טאי צ’י היא שזה עוזר לצ’י לזרום בצורה חלקה יותר.

 

מה הם יתרונות הטאי צ’י?

לטאי צ’י המון השפעות בריאותיות חיוביות על הגוף… לדוגמא בסין סבורים שהוא יכול לעכב הזדקנות, להאריך חיים, להגביר את הגמישות, ולחזק את השרירים והגידים.

ישנם עדויות ומחקרים המראים כי תרגול טאי צ’י יכול לסייע בטיפול במחלות לב, לחץ דם גבוה, דלקת פרקים, הפרעות בעיכול, מחלות עור, דיכאון, סרטן ומחלות רבות אחרות.

הטאי צ’י מועיל לנו מכמה היבטים:

  • היבט נפשי- מקל על מתח וחרדה.

הטאי צ’י מקל על מתח וחרדה בזכות התנועה הפיזית שמסייעת להרגיע את המוח, לשפר את המיקוד ואפילו יכול לעזור לשחרור אנדורפינים שגורמים לנו להרגיש טוב.

 

  • היבט קוגנטיבי- מועיל לפיתוח המוח ומגביר את היכולת הקוגנטיבית

במחקר || “כיצד הפעילות הגופנית שלכם משפיעה על הביצועים הקוגנטיביים?” מאת ד”ר חן גלייט-סנטר שהועלה לאתר “שוונג” נאמר כי ממצאים מתוך מספר מחקרים ספורים שכללו 120 משתתפים דיווחו כי פעילות גופנית אירובית במשך כ12 חודשים הביאה לעלייה בנפח החומר האפור והעלתה ביצועים קוגנטיביים בהשוואה לקבוצת ביקורת שלא עסקה בפעילות גופנית. בסופו של דבר, מחקר זה ומחקרים קודמים בתחום הנוירוביולוגיה הוכיחו שישנה תרומה חיובית לכושר גופני לא רק על מבנה המוח אלא גם על תפקודים קוגנטיביים. 

נוסף לכך, חוקרים רבים המליצו במיוחד על טאי צ’י לאנשים מבוגרים כי זו צורה עדינה יותר של פעילות גופנית המשלבת תרגילים מנטליים, שגם משפרת התפקוד הקוגנטיבי וגם נגישה לאנשים מבוגרים. 

 

  • והיבט פיזי– מגביר את הגמישות והזריזות, משפר את כישורי האיזון והקואורדינציה, ומשפר את הכוח והסיבולות. 

 

טאי צ’י כרוך לעתים קרובות בהרחבות של הגוף שיכולות לשפר את הגמישות והזריזות שלך. 

בנוסף לשיפור הגמישות והזריזות ה”יין ויאנג” המורכב של תנועות הטאי צ’י יכול לסייע לך באיזון ותיאום. מה שיכול להיות שימושי מאוד בחיי היומיום שלך (לדוגמא לסייע במניעת מעידות ונפילות).

וכמובן שהטאי צ’י מועיל כמו בכל סוג של פעילות גופנית, בבניית הכוח והסיבולת. עם תרגול מתמשך,  השרירים נהיים מוגדרים יותר, זה עוזר להרזות ואחרי זמן מה אפשר לשים לב לשיפור בסיבולת. 

 

למי זה טוב?

למעשה טאי צ’י היא פעילות גופנית שתועיל לכל אדם ללא קשר לגיל, מגדר או כל דבר אחר, מכיוון שזהו ספורט שלא מקשה יותר מדיי ומועיל מהרבה סיבות שצוינו במאמר זה. אבל בהתחשב בכך שלטאי צ’י אופי עדין וחינני הוא נחשב לעיתים קרובות כפעילות גופנית המומלצת במיוחד לקשישים, אך כמו שתיארנו כאן במאמר, בכל גיל אפשר להנות מיתרונות השיטה.

 

לסיכום, כל אדם יכול להנות מהטאי צ’י וגם להרוויח ממנו וכך להשאיר את הגוף שלו בריא וצעיר.  לכן זוהי בחירה מעולה לקשישים ולכל מי שמחפש ספורט לעסוק בו, ומנסה לאתר דרך להיפטר מלחצים וגם לשפר הפעילות המוחית והפיזית שלו.

 

למידע ופרטים על סרגל טאי צ’י

למאמר בנושא סרגל הטאי צ’י

X